XVII Tydzień Informatyki Maja Lipska,    18 października 2023

Tradycji stało się zadość. Tydzień informatyki odbył się już po raz XVII. To zawsze ważne wydarzenie dla klas IKA, nie tylko ze względu na 5-dniową przerwę od pozostałych lekcji. Niewtajemniczeni mogą się jednak zastanawiać, na czym ten tydzień tak naprawdę polega?

Co, kiedy i jak?

Cóż, w skrócie, ten tydzień to nic innego jak mocna dawka frustracji na przedmioty nieożywione, które złośliwie nie chcą działać tak jak powinny, oraz satysfakcji na widok błogosławionego koloru zielonego przy wyniku zadania. Ale może od początku. Od 9 do 13 października 2, 3 i 4 klas A, składał się tylko z 3 godzin zajęć z informatyki polegających na programowaniu oraz wykładu na temat szeroko z informatyką powiązany (klasy pierwsze uczestniczą tylko w wykładach). Marzenie ? Nie dla wszystkich, bo w tym tygodniu informatyka nie odpuszcza nikomu. Jeżeli komuś mało, zadania zawsze można kontynuować w domu, a trzeba przyznać, ranking (oraz ocena wystawiana za ilość rozwiązanych zadań) potrafią nieźle zmotywować. Śmiać się czy płakać, odpowiedź zależy od was.

Tramwaje, tarantule i ataki powietrzne

Podczas zajęć, codziennie otrzymywaliśmy zadania z 3 kategorii - A (trudne), B (średnie), C (łatwe). Ostatniego dnia pojawiły się również zadania “X”, ale niewiele osób skusiło się na chociażby przeczytanie treści tych zadań. Osoby, które na lekcji poprawnie rozwiązały odbywa zadania, mogłabym policzyć na palcach jednej ręki (a konkretniej, nie potrzebowałabym żadnej ręki). Zadania wysyłamy na “Szkopuła” - tzw. sprawdzarkę. Następnie na podstawie testów przeprowadzanych przez stronę, otrzymujemy wynik w procentach. Po kilku nieudanych próbach rozwiązania zadania, zielone “100” naprawdę może wydawać się błogosławione. W każdej chwili możemy również zerknąć na ranking i zobaczyć, jak idzie naszym koleżankom i kolegom. W tym miejscu należy się wzmianka o Karolu Musielińskim - autorze połowy zadań oraz ich głównym bohaterze. Trzeba przyznać, że ciężko było natknąć się na nudne czy trywialne zadanie. Bo kto nie chciałby napisać programu, który broniłby Ósemkę przed atakiem z powietrza? Albo obliczył szybkość pokonywania toru przez tresowane tarantule? Czy chociaż sprawdzał przejazd tramwajów przez tor krańcowy?

Od problemu do produktu - jak stworzyć system dla NGO?

Cykl prelekcji tygodnia informatyki rozpoczął wykład grupy inżynierów z Politechniki Poznańskiej. Wykład przebiegł tak, jak głosił tytuł. Zaczynając od problemu (dyspozytorzy numerów alarmowych nie mają informacji o dostępnych miejscowych ratownikach w razie wypadku nad wodą), przechodząc przez trudności i wykonanie, dotarliśmy do rozwiązania. "Wave", to aplikacja, przez którą ratownicy mogą przesłać dyspozytorom swoje lokalizacje czy informacje o rozpoczęciu patrolu. Nie jest to nic oficjalnego, ale 100 tysięcy przesłanych okazji w trakcie poprzedniego sezonu brzmi już jak sukces dla projektu, który miał być tylko pracą magisterską.

Osobliwość Technologiczna: punkt przełomowy historii czy zapowiedź cyfrowej apokalipsy?

Według definicji, osobliwością technologiczną nazwiemy moment, w którym rozwój sztucznej inteligencji stanie się tak szybki, że wszystkie ludzkie przewidywania staną się nieaktualne. Dr Bartosz Naskręcki zaproponował nam jednak twierdzenie, że taka osobliwość już miała miejsce. Algorytmy można przecież spotkać na każdym kroku naszego życia, znajdują się one w każdym jego aspekcie. Oczywiście ma to swoje minusy, jak np. deep fake, czyli w skrócie tworzenie nieprawdziwych treści wizualnych przez AI (jak np. słynne “zdjęcie” papieża w płaszczu balenciagi…).

Kryptografia

Jedno jest pewne: śmierć, podatki oraz zapotrzebowanie na szyfry. Dr inż. Anna Grocholewska-Czuryło w swoim wykładzie przedstawiła nam najstarsze szyfry, różnice między kryptologią a kryptografią oraz podział szyfrów. Kryptologia to temat rzeka i szczerze mówiąc, chętnie posłuchałabym o nim jeszcze jedną godzinę.

Krok 0. w karierze programisty

Kariera programisty nie zawsze kończy się pracą z piwnicy. Często jest to praca zespołowa. Od czego to się zaczyna, na czym polega i jak taka praca wygląda, przedstawił nam mgr inż. Paweł Kuffel. Omówiono również umiejętności twarde przydatne w pracy programisty.

Modelowanie Komputerowe i Sztuczna Inteligencja w Biomedycynie

Wykłady podczas tygodnia informatyki to śmieszna rzecz. Niby wszystko kręci się wokół tego samego, a jednak nagle ląduję na prezentacji o tworzeniu modeli w biomedycynie i słucham o cyfrowych bliźniakach. Nigdy nie wiesz, co się trafi! Jakub Grzelak opowiedział nam o tym, jak nawet z dwójką z biologii udało mu się pracować dla firm zajmujących się biomedycyną. Za pomocą sztucznej inteligencji tworzy on np. modele, które stanowią kolejne narzędzie dla chirurgów w sytuacjach, w których można kierować się tylko wyczuciem.

5 wyjątkowych dni minęło, czas wracać do rutyny. Strat w ludziach nie poniesiono, wszyscy przetrwali, niektórzy co najwyżej ze wzbogaconą wiedzą. Mimo że informatyka nigdy tak naprawdę nie opuszcza klas informatycznych, to na drugi taki tydzień przyjdzie nam czekać cały rok. A wtedy ponownie (lecz już ze zmienionym składem) damy się porwać wirowi frustracji i zadowolenia.

Maja Lipska 2A